Określenie manga wywodzi się z języka japońskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to pojęcie rysunek, szkic. Jest to także nazewnictwo karykatury oraz komiksu i obrazu. Warto wspomnieć także, że ten japoński wyraz jest używany w kontekście dekorowania charakterystycznych form sztuki użytkowej. Przeważnie są to ryciny. Najpierw słowo to, podobnie jak i sama dziedzina mangi, były stosowane wyłącznie w odniesieniu do Japonii, bowiem na jej terenie wykształciła się ta specyficzna forma.
Określenie manga dziś
Niemniej jednak dzisiaj jest to tak popularne, że praktycznie o mandze słyszy się na obszarze całego świata. Nie brakuje jej zwolenników, zagorzałych fanów. Organizują systematyczne zloty, zakładają fan page i wymieniają się fascynacjami oraz informacjami na temat szeroko pojętej mangi. Na dzień dzisiejszy zaś samo określnie manga wykorzystyją bardzo często również poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Dokładniej w kontekście klasycznego japońskiego komiksu. Z zapisków na temat historii rozwoju tego kierunku komiksowego dowiadujemy się. Manga stanowi nic innego jak mix swego rodzaju wschodniego stylu rysowania oraz ukiyo-e.
Jak podaje wikipedia
Manga (jap. 漫画) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
Manga wyewoluowała z połączenia drzeworytu ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania z zachodnimi technikami, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Drukują mangę głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron.
Popularne mangi twórcy adaptują na filmy animowane i seriale anime.