Spośród wielorakich rodzajów mang, warto wspomnieć o kilku zdecydowanie najważniejszych i stanowiących podstawę w klasyfikacji tego rodzaju form komiksowych. I tak nie można nie wspomnieć chociażby o shojo-manga, czyli takim typie mangi, który stworzony został z przeznaczeniem do czytania przez odbiorców płci żeńskiej. Odpowiednikiem shojo-manga ale w wersji dla chłopców i mężczyzn jest shonen manga. Jeżeli chodzi o przedział wiekowy, bo i na tejże podstawie wyróżnia się osobną klasyfikację i podział mangi na rodzaje, to wydziela się seinen manga czyli taką kategorię mangi, jaka jest adresowana do mężczyzn, ale dość młodych, bowiem w pułapie wiekowym między osiemnaście a trzydzieści lat. Dodatkowo nie zapomnijmy także o josei manga czyli mandze, jaka odnosi się do codziennego, naturalnego funkcjonowania kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Jest to idealny wariant zarówno dla dojrzałych, jak i dorastających pań. Warto wspomnieć także o alternatywnych rodzajach mangi, na co składają się dwa podstawowe nurty mangi. Pierwszy z nich to gekiga czyli dramatyczne obrazy w dosłownym tłumaczeniu tego wyrażenia.
Jest to coś na wzór znanej doskonale na obszarze zachodu powieści graficznej. Stworzony przez Yoshihiro Tatsumiego gatunek cieszy się ogromnym powodzeniem. Drugim wariantem jest la nouvelle manga a więc ruch artystyczny o korzeniach trójnarodowych, a dokładniej francusko-japońsko-belgijskich. To jest coś, co faktycznie nawiązuje do mangi, wykazuje z jej stylem duże konotacje. Świetnym przykładem wspomnianego la nouvelle manga jest Szpinak Yukiko. Na koniec jeszcze ecchi i kilka słów o tym nurcie, jaki określić najprościej można mianem nurtu erotycznego. Jest to lekko erotyczne zabarwienie. Opiera się ono na przedstawieniach nieco bardziej odważnych, wyzwolonych scenach, jakie są ukazujące, a dokładniej- prezentacji bielizny. Niekiedy nie ma detali, ale jednak przewijają się nagie sylwetki. Jeszcze bardziej odważne, już typowe sceny o erotycznym wydźwięku pokazuje zaś hentai.