Anime i manga dziś

cosplay mangi
anime dziewczyna manga rysunek

Na dzień dzisiejszy manga w wariancie angielskojęzycznym jest przesyłają nawet do Nowej Zelandii oraz Australii. Wraz z Japonią, co do czytelnictwa i odbioru mangi, na równi stała się Indonezja. To właśnie na rynku indonezyjskim. Ten typ sztuki użytkowej był w bardzo krótkim czasie aż tak silnie rozpowszechniony, że porównywano boom na niego. Do tego jaki miał miejsce w okresie rozwoju mangi w ogóle, na terenie samej Japonii. Madman Entertainment to natomiast popularne wydawnictwo, które specjalizuje się między innymi w wydawaniu mang japońskich. A także tych późniejszych publikacji w języku chińskim, a także anime na terenie Australii.

Z kolei w Indonezji, gdzie manga króluje od wielu lat, można wspomnieć o wydawnictwie Elex będącym głównym dystrybutorem mangi. Tam także publikują ją takie koncerny wydawnicze jak Gramedia, Acolyte czy Media Komputindo. Inspiruję mangą akcesoria, na przykład popularne w wielu rejonach świata zeszyty osadzone w tejże stylizacji. Anime zaczęły być wydawane przez Archie Comics, Antarctic Press czy Oni Press – wielkie, drogie wydawnictwa, doskonale rozpoznawalne na całym świecie. Takie inspirowane mangą zeszyty wypuszczają na rynek w 1985 roku.

Anime - ciekawostki (BONUS)

  • Jak wiecie, w Japonii ludzie czytają od prawej do lewej. Obywatele wielu krajów czytają mangę od prawej do lewej.
  • Japończycy nie wynaleźli techniki stosowania wielkich oczu do wywoływania emocji. Osamu Tezuka, uważany za twórcę tradycji anime, nie zaprzeczył, że pożyczył tę technikę od Walta Disneya. Nawiasem mówiąc, zgodnie z kanonami anime uważa się, że im bardziej znaczący bohater, tym lepiej artyści przyciągają wzrok. Wyjątkiem są złoczyńcy - czasami można ich po prostu przyczepić czarnymi „dołkami”.
  • Aktorzy głosowi w anime nazywają się japońskim słowem „seiyu”. Zawód aktora głosowego jest popularny i rozwinięty w Japonii, dzięki czemu aktorstwo głosowe w serialach anime ludzie postrzegają korzystnie na tle podobnych utworów w innych krajach. Wielu aktorów głosowych jest również wykonawcami różnorodnymi.
  • Najdłuższy serial anime „Sazae-san” wyemitowali w 1969 roku na podstawie mangi Matiko Hasegawy i nie zakończył się aż do teraz. kilka pokoleń Japończyków dorastało, obserwując przygody Sazae i jej rodziny.
  • Twórczość reżysera Hayao Miyazakiego uważana jest za ideał klasycznego anime. Jego Spirited Away był pierwszym i jedynym filmem animowanym, który zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie za najlepszy film, a nie za najlepszą kreskówkę.