Opinie o mangach
Warto też wiedzieć, że wśród wielu krytyków manga uchodziła początkowo jako tandetna rozrywka. W ogóle nie utożsamiano jej ze sztuką. Nie ceniono, a wręcz ostro krytykowano jej twórców i same fabuły tychże kreskówek. Zarzucając że stosowane są w nich za duże podteksty seksualne oraz zbyt drastyczne sceny, pełne przemocy i zła. Niemniej jednak nigdy nie zrodziły się żadne zasady prawne, które doprowadziłyby do ograniczeń – co do zarówno wypuszczania mangi na rynek. Jak także jej publikowania, tworzenia na jej podstawie bajek animowanych, filmów i gier. Jeszcze jedna kwestia to to, że manga wraz z biegiem czasu zyskiwała coraz liczniejsze grono fanów. Zatem nie ma się co dziwić, że protesty krytyków ustały, a do tej formy komiksowej zaczęto się przyzwyczajać.
Musimy także wspomnieć, że wolność w zakresie wytwórstwa mangi pociągnęła za sobą rysunki skierowane do rozmaitych grup wiekowych, bez wyjątków a także poruszające przeróżną tematykę. Wracając jednakże na moment do określenia manga, jako etymologicznego kontekstu samego słowa, należy podkreślić, że termin ten na stałe zagościł w słowniku, a co za tym idzie jest stosowany w odniesieniu do japońskiego komiksu ale bardzo często nie tyle w samej Japonii, gdzie się zrodził i gdzie jest intensywnie produkowany, co poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Często tożsame z nim staje się także określenie komiku.
Manga to rozrywka, zwłaszcza dla nieco starszych pokoleń. Jednoznacznie kojarzona z rysunkami o zabarwieniu lekko satyrycznym, wręcz niekiedy ironicznym i z przeznaczeniem humorystycznym. Są to karykatury a także satyry społeczne.